Tikka masala ja butter chicken ovat Suomen suosituimpia kotiin toimitettuja ruoka-annoksia heti juustohampurilaisen ja pizzan jälkeen. Mutta mitä jos joskus tekisikin itse vaikka isommallekin porukalle kokonaisen intialaismakujen ilotulituksen.
Alkuruokana paahdettuja perunoita Aloo Chaat. Vaikka resepti vaikuttaa pitkältä, valmistus on todella helppoa.
Pääruoaksi useimpien rakastama kanaruoka Tikka Masala, jonka senkään valmistus ei vaadi erityisiä keittiömestarin taitoja. Hiukan kärsivällisyyttä, ehkä, sillä kananpaloja marinoidaan ensin yön yli ennen kuin pääsee varsinaiseen kypsentämiseen asti. Mutta hyvää kannattaa odottaa.
Itseoikeutettu intialainen jälkiruoka on helppoakin helpompi mangolassi.
Aloo chaat on intialainen perunasta valmistettu katuruoka, joka on tapana syödä cocktailtikulla palmunlehtilautaselta. Rapeiksi paahdetut perunat on maustettu paikallisilla maustesekoituksilla ja chutneylla. Suomesta on hiukan vaikea löytää valmiina oikeita maustesekoituksia, mutta ne on helppo valmistaa itsekin. Useimmat aloo chaat’in mausteet kuuluvat ihan tavallisen supermarketin valikoimiin. Jos jokin ainesosa tuntuu kuitenkin ihan mahdottomalta löytää, täytyy hiukan oikaista ja todeta että ”tämä on suomalainen versio alkuperäisestä”. Tässähän joka tapauksessa ruoka muutenkin valmistetaan air fryerissa. Siinä valmistuu kerralla aina kahden hengen annos. Ennen kuin ryhtyy valmistamaan perunoita, täytyy aloittaa chaat masala –maustesekoituksesta ja siitä edetä reseptin mukaisesti eteenpäin.
Aloo chaat air fryerissa
chaat masala mausteseos
vihreä minttuchutney
tamarindi-taatelichutney
aloo chaat perunat
Mausteseosta varten paahda paistinpannulla mustapippureita ja jeeransiemeniä sen verran, että ne alkavat tuoksua mutta eivät ehdi palaa. Kaada mausteet pois pannulta ja anna jäähtyä. Mittaa kaikki mausteet maustemyllyyn ja pyöräytä ne tasaiseksi jauheeksi.
Valmista sitten minttuchutney. Mittaa kaikki ainekset kutterin kannuun ja aja ne tasaiseksi seokseksi. Tamarindi-taatelichutneytä varten poista taateleista kivet ja soseuta ne yhdessä tamarinditahnan kanssa.
Kuori perunat ja leikkaa ne noin 1,5-2 cm kuutioiksi. Liota perunakuutioita kylmässä vedessä 10 minuuttia, vaihda vesi ja liota vielä toiset 10 minuuttia. Valuta perunat ja kuivaa ne huolella talouspaperilla tai keittiöpyyhkeellä. Kaada perunat kulhoon, lisää 1 rkl ruokaöljyä ja 0,5-1 tl suolaa ja sekoita. Levitä suolalla maustetut perunakuutiot air fryerin koriin tasaisesti niin että ilma pääsee kiertämään.
Perunakuutioiden koosta riippuen paahda niitä 200 asteessa ensin 8-10 minuuttia, ravista ja paahda sitten toiset 8-10 minuuttia kunnes ne ovat rapeat päältä ja kypsät sisältä. Näille melko pienille kuutioille riitti 8+8 minuuttia. (Nämä voi toki valmistaa uunipellilläkin, mutta silloin perunakuutiot täytyy ensin esikeittää.)
Kaada sitten perunat takaisin kulhoon, lisää hiukan
kuivattua minttua ja sekoita. Lisää sitten mausteita vähän kerrallaan,
hyppysellinen chaat masala mausteseosta, ihan pikkulusikallinen minttuchutneyta
sekä tamarindi-taatelichutneyta, sekoita ja maista jne. Lisää chaat masalaa ja
chutneyta sen verran kuin on tarpeen. Näitä ei kannata kuitenkaan ylimaustaa,
sillä jokainen ruokailija voi myös itse makunsa mukaan lisätä voimakkaan
makuisia chutneyta lautaselleen.
Jaa perunat lautasille, viimeistele annokset tuoreella korianterilla, granaattiomenan siemenillä sekä raastetulla tuoreella inkiväärillä. Lisukkeeksi chutneyt ja maustamatonta jogurttia.
Intialaishenkisestä nimestään ja intialaisista mausteista huolimatta tikka masala –kana on täysin brittiläinen ruoka, joskin se on tiettävästi kehittynyt aitointialaisesta butter chickenistä eli delhiläisestä murgh makhanista. Vaikka mausteluettelo on kovin pitkä ja valmistus täytyy aloittaa jo edellisenä päivänä, ei pidä säikähtää. Tätä kannattaakin tehdä kerralla vaikka kaksin- tai jopa kolminkertainen annos, syötäväksi nyt, ja loput pakastimeen odottamaan seuraavaa herkkupäivää. Ja jos on joskus sattunut ostamaan monenlaisia intialaistyyppisiä mausteita, tähän niitä todellakin saa upotetuksi aika paljon, ettei niiden tarvitse väljähtyä purkissa liian pitkään.
Chicken tikka masala
kastike:
Lisää tomaattimurska, suola sekä sokeri, sekoita ja anna kastikkeen kiehua 10-15 minuuttia ihan pienellä lämmöllä välillä sekoitellen kunnes tomaattimurska alkaa saostua. Lisää sitruunamehu, kuohukerma/jogurtti sekä kypsennetyt kananpalat, sekoita ja anna kiehua vielä muutaman minuutin ajan.
Tarjoile keitetyn basmatiriisin kanssa ja viimeistele ruoka hienonnetulla tuoreella korianterilla.
Ihmeen sitkeässä elää väärinkäsitys, että Intiassa ei käytetä maitoa. Vaikka lehmä on Intiassa pyhä eläin, se ei tarkoita etteikö siellä niitä lypsetä. Tarkistin virallisista tilastoista, että Intiassa on maailman suurin määrä maitokarjaa, yli 300 miljoonaa nautaa ja puhvelia, jotka tuottavat yli 187 miljoonaa tonnia maitoa vuodessa. Suurinta osaa siitä ei kuluteta maitona, vaan maitojalosteina, voina, jugurttina, jäätelönä, piimänä, juustona, kondensoituna maitona, maitojauheena ym, koska maito on tuoretuote ja se on taloudellisempaa jalostaa paremmin säilyväksi, jolloin siitä tulee yleensä myös vähälaktoosisempaa. Intiassa hyvin moneen ruokaan lisätään jotain maitotuotetta, gheessä (=kirkastettua voita) paistetaan, paneer on mietoa juustoa joka saa makunsa kastikkeesta, suosittu lassi-juoma sisältää jugurttia ja mangoa jne. Mangolassi tarjoillaankin usein jälkiruokana tasapainottamaan muuten mausteista ja suolaista ruokaa.
Mangolassi
Mittaa blenderin kannuun sama määrä jogurttia ja mangososetta sekä maun mukaan kardemummaa (neljännes teelusikallinen kahta nestedesilitraa kohden on aika hyvä määrä) ja tarvittaessa myös hiukan sokeria. Blendaa ainekset tasaiseksi juomaksi. Jos seos on liian paksua juotavaksi, ohenna sitä maidolla. Jaa juoma laseihin ja viimeistele ripauksella kardemummaa, rouhituilla pistaaseilla ja mintunlehdillä. (Joissain intialaisissa resepteissä mangolassi viimeistellään kardemumman lisäksi vielä muutamalla sahraminluotilla.)
2 kommenttia:
Kiitos selkeästä ohjeesta, tämä menee kokeiluun.
Seuraavaksi sitten maustekaapille :)
Lähetä kommentti