torstai 7. elokuuta 2025

Hellekesän salaatit 2

Ja vaikka pahimmat hirmuhelteet tältä kesältä jo loppuisivatkin, niin salaattireseptejä ei koskaan ole liikaa. Tässä vielä muutamia hyviä ja ruokaisia reseptejä. 

 

Mangosalaatti

 

1                    syöntikypsä, tuore mango
neljännes       cantaloupea
1                    iso kurkku
kourallinen    vihreitä viinirypäleitä
1 ruusuke      friseesalaattia
80 g               rasia rucolaa
2                    kevätsipulia varsineen
1,5 dl             suolapaahdettuja rouhittuja maapähkinöitä
kourallinen    hienoksi leikattua tuoretta basilikaa

salaatinkastike

2 rkl              valkoista misotahnaa
1 rkl              raastettua tuoretta inkivääriä
2 rkl              juoksevaa hunajaa
2 rkl              limettimehua
1 rkl              oliiviöljyä
1 tl                seesamiöljyä

isoja katkarapuja

tuoretta patonkia

 

Valmista salaatti. Kuori ja kuutioi mango, cantaloupe sekä kurkku. Halkaise viinirypäleet. Huuhtele friseesalaatti sekä rucola ja revi ne pieniksi paloiksi. Viipaloi kevätsipulit ihan ohuelti. Sekoita ainekset keskenään ja jätä makuuntumaan. Valmista salaatinkastike odottamaan käyttöä.

Sekoita kastike salaatin joukkoon, jaa salaatti tasan neljälle lautaselle ja viimeistele rouhituilla suolapähkinöillä sekä basilikasilpulla. Nauti katkarapujen ja patongin kanssa.

 

 

 

Cobb salaatti

 

E = egg / kananmunaa keitettynä

A = avokado
T = tomato

C = chicken / keitetty tai paahdettu broilerinfilee

O = onion / sipuli
B = bacon / paistettua pekonia
B = blue cheese / jokin sinihomejuusto esim aurajuusto

+ lettuce / jäävuorisalaatti tai romaine

 

Salaatinkastikkeena Cobbiin käytetään punaviinietikkavinaigrettea ja kaikkien ainesten määrät voi valita oma nälkäisyytensä mukaan. Ainekset pilkotaan ja ladotaan lautaselle. Helppoa ja herkullista.

 

 


 

Meloni-pasta-kinkkusalaatti

 

noin puolen kilon pala cantaloupea
noin puolen kilon pala vesimelonia
yksi               kurkku
pieni paketti (150 g) minimozzarellaa
100 g             gnocchi –pastaa
1                    avokado pieninä paloina
muutama       kourallinen rucolaa
80 g               ilmakuivattua kinkkua
kourallinen    basilikaa

vinaigrette:

3 rkl              oliiviöljyä
1 rkl              omenaviinietikkaa
0,5 tl             suolaa
0,5 tl             sokeria
sopivasti       mustapippuria myllystä
maun mukaan chilirouhetta myllystä

 

Keitä ensin pasta kypsäksi pakkauksen ohjeen mukaan ja jäähdytä. Kaiverra puolipyöreällä maustemitalla tai palloraudalla cantaloupesta, vesimelonista ja kuoritusta kurkusta palloja (voi ne paloitella muutenkin, mutta pallot ovat niin paljon nätimpiä…) ja laita kulhoon yhdessä mozzarellapallojen kanssa. Sekoita joukkoon kylmä pasta, avokadopalat sekä rucola ja lisää viimeksi vinaigrette. Jaa salaatti lautasille ja viimeistele ilmakuivatulla kinkulla sekä basilikasilpulla.

 


 

Tosivihreä parsasalaatti

 

2                    nippua vihreää parsaa
200 g             pussi pakasteherneitä
1                    pieni friseesalaatti
pari kourallista rucolaa
pari kourallista babypinaattia
2                    avokadoa
5                    kuorittua ja keitettyä perunaa
4                    kevätsipulin vartta
1                    päärynä
kourallinen    kuorittuja, suolapaahdettuja pistaaseja
parmesaania lastuina

sitruunavinaigrette

2 rkl              sitruunamehua
5 rkl              rypsiöljyä
2 tl                juoksevaa hunajaa
1 tl                hienoa merisuolaa
0,5 tl             mustapippuria myllystä

 

Napsauta parsoista kuivat päät irti ja kypsennä parsoja suolatussa, kiehuvassa vedessä noin 4 minuuttia. Laita kattilaan vettä vain sen verran että parsat juuri ja juuri peittyvät. Nosta parsat heti jääkylmään veteen, jotta vihreä väri ei haalistuisi liikaa. Kuumenna myös pakasteherneitä kiehuvassa vedessä sen verran että ne sulavat ja kaada nekin sitten jääkylmään veteen jäähtymään.

Revi friseesalaatti pienemmiksi paloiksi ja huuhtele se samoin kuin rucolat ja pinaatinlehdet. Valuta lehtivihanneset. Kuori avokadot, poista kivet ja viipaloi hedelmät paloiksi. Leikkaa jäähtyneet perunat, parsat, kevätsipulit ja päärynä pienemmiksi paloiksi. Murskaa pistaasit huhmaressa.  Sekoita sitruunavinagretten ainekset keskenään.

Jaa salaatin ainekset neljälle lautaselle annoksiksi ja mausta lopuksi sitruunavinaigrettella.

 


 

Halloumi-porkkanasalaatti

 

6                    isoa porkkanaa (jos on väriporkkanoita, käytä myös niitä)
muutama       nokare voita ja hiukan juoksevaa hunajaa
suolaa ja mustapippuria myllystä

noin 60 g       rucolaa

2 rkl              kuorittuja pistaaseja
1                    pieni punasipuli
2-3                kevätsipulia varsineen
pikkunippu   tuoretta korianteria
1                    avokado
tilkka             sitruunamehua
2                    appelsiinia
1 tl                 punaviinietikkaa
1 tl                 juoksevaa hunajaa
suolaa ja mustapippuria myllystä
200 g             paketti maustamatonta halloumia
tilkka             ruokaöljyä

 

Pese porkkanat huolella ja leikkaa jokainen pitkittäin 2-3 suikaleeksi. Hiero porkkanasuikaleiden pintaan voita, laita ne vierekkäin uunivuokaan. Valuta pinnalle hiukan hunajaa ja mausta suolalla sekä mustapippurilla. Kypsennä porkkanasuikaleita uunissa 200 asteessa 50-60 minuuttia.

Huuhtele rucolat ja jätä ne valumaan. Laita kaikki esikäsitellyt ainekset omiin kulhoihinsa odottamaan salaatin kokoamista. Kuori punasipuli ja leikkaa se ohuiksi viipaleiksi. Leikkaa kevätsipulit ohuiksi viipaleiksi. Hienonna korianterin lehdet karkeasti. Halkaise avokado, irrota kivi, viipaloi sisus ja valuta pinnalle hiukan sitruunamehua estämään avokadon ruskettuminen. Leikkaa appelsiineista kuoret ja fileoi sisus kalvottomiksi lohkoiksi. Purista jäljelle jäänyt appelsiinin mehu juomalasiin, lisää joukkoon punaviinietikka, hunaja, suola sekä mustapippuri ja sekoita. Tämä on salaatin kastike eli appelsiinivinaigrette. Leikkaa halloumi puolen sentin viipaleiksi, sivele hiukan öljyä parilapannulle ja pariloi halloumiin ruskeat raidat.

Kokoa salaatti. Levitä vuoan pohjalle ensin rucola ja asettele muut ainekset rucolan päälle. Viimeistele appelsiinivinaigrettella.

 


 

lauantai 2. elokuuta 2025

Hellekesän salaatit 1

Hellettä piisaa, eikä sen loppumisesta näy olevan tietoakaan. Näillä keleillä ei paljoa muuta jaksaisi syödä kuin salaatteja ja muita kylmiä ruokia. ”Paljon nestettä, mutta suolaakaan ei saa unohtaa”, on monen lääkärin neuvo hellepäivän ruokailuun. Tässä muutamia käyttökelpoisia salaattireseptejä.

 


 

Texas ”kaviaari”

 

1 tölkki         mustapapuja suolaliemessä (380g/230g)
1 tölkki         ruskeita papuja suolaliemessä (380g/230g)
                         (tai vastaava määrä mustasilmäpapuja)
1 tölkki         maissinjyviä suolaliemessä (380g/230g)
4 – 5              isoa tomaattia
1 – 3              paprikaa, mielellään eri värisiä
1                    iso ruukku tuoretta korianteria (vain lehdet)
4 – 5              kevätsipulia
puolikas         punasipuli
1                    avokado
1                    pieni omena

kastike:

0,5 dl             oliiviöljyä
1 rkl               punaviinietikkaa
1                    limetti kahtena puolikkaana
1 tl                 vaahterasiirappia (tai hunajaa)
2,5 rkl            omatekoista tacomaustetta

      Omatekoinen tacomauste:

      1 rkl   suolaa
      1 rkl   rouhittua mustapippuria
      1 rkl   kuivattua oreganoa
      2 tl     kuivattua basilikaa
      2 tl     jeeraa
      2 tl     valkosipulijauhetta
      1,5 tl  jauhettua korianteria
      1 tl     savupaprikajauhetta
      1 tl     chilihiutaleita

   Sekoita kaikki ainekset keskenään. 

1 – 2 pussia   tortillachipsejä

 

Huuhtele ja valuta pavut sekä maissinjyvät. Leikkaa tomaatit pieniksi kuutioiksi, mutta poista sisukset siemenineen. Leikkaa paprikat pieniksi kuutioiksi. Hienonna korianterinlehdet ja leikkaa kevätsipulit ohuiksi viipaleiksi. Leikkaa punasipuli pieniksi kuutioiksi. Älä vielä tässä vaiheessa tee mitään avokadolle.

Sekoita pienessä kulhossa oliiviöljy, punaviinietikka, puolikkaan limetin mehu, vaahterasiirappi sekä omatekoinen tacomauste.

Sekoita kasvikset sekä kastike yhdessä kulhossa. Koska avokado ei tykkää sekoittelusta, se lisätään vasta nyt. Halkaise avokado, poista siemen ja leikkaa sisus pieniksi kuutioiksi. Purista kuutioille puolikkaan limetin mehu ja sekoita kevyesti. Kääntele avokadopalat varovasti salsan joukkoon.

Tarjoile tortillachipsien kanssa.


 

 

Vesimeloni-tomaatti-fetasalaatti

 

noin 500 g     pala vesimelonia
2 isoa            San Marzano tomaattia
puolikas        kurkku

3 rkl              oliiviöljyä

puolikkaan    sitruunan mehu
hiukan           hienoa merisuolaa
sopivasti       mustapippuria myllystä
kourallinen   hienonnettua minttua
kourallinen   hienonnettua lehtipersiljaa
kourallinen   hienonnettua korianteria

100 g pala     fetajuustoa

 


Kuori kurkku ja vesimeloni, huuhtele tomaatit. Leikkaa kasvikset pienehköiksi, suunnilleen samankokoisiksi paloiksi. Mausta palat isossa kulhossa oliiviöljyllä, sitruunamehulla sekä suolalla ja pippurilla, ja sekoita hyvin. Tarkista maku. Lisää hienonnetut yrtit salaatin joukkoon. Lopuksi leikkaa feta pieniksi kuutioiksi ja lisää salaattiin.

 

 


 

Kesäkasvissalaatti (kuin kesäkeitto ilman lientä)

 

4                    pientä uutta naattiporkkanaa
1                    pieni kukkakaali
5 dl                ”1-2-3” -pikkelöintilientä  *)
6                    pientä varhaisperunaa (Annabelle)
1 dl                tuoreita makeita herneitä
6                    retiisiä
6                    pientä tomaattia
50 g               hyvää sinihomejuustoa (Saint Agur)
0,5 dl             kuohukermaa
50 g               pinaattia
1                    uusi kesäsipuli varsineen ohuina viipaleina
tuoretta tilliä hienonnettuna
tuoretta lehtipersiljaa hienonnettuna

        *) ”1-2-3” pikkelöintiliemi

        100 g     tavallista väkiviinaetikkaa
        200 g     sokeria
        300 g     vettä
 
Keitä pikkeliliemen aineksia kattilassa kunnes sokeri on sulanut. Jäähdytä liemi.
 
Pese, harjaa, kuori ym kasvikset ennen käyttöä. Leikkaa porkkanat viipaleiksi ja irrota kukkakaalin kukinnot keskenään suunnilleen samankokoisiksi paloiksi.

Laita vettä kattilaan kiehumaan ja kun se kiehuu, mausta suolalla. Keitä porkkanapaloja suolatussa vedessä 7 minuuttia, minkä jälkeen lisää kukkakaalit ja keitä niitä yhdessä vielä 7-8 minuuttia. Lopuksi siirrä nämä kasvikset reikäkauhalla pikkeliliemeen maustumaan.


Älä kaada keitinvettä pois, vaan keitä siinä seuraavaksi perunat. Nosta kypsät perunat siivilään ja jääveteen jäähtymään. Lopuksi kiehauta samassa keitinvedessä vielä herneet. Niille riittää 3-4 minuuttia. Siivilöi herneet ja jäähdytä nekin jäävedessä, jolloin kypsyminen lakkaa ja herneiden väri pysyy kauniin vihreänä. Tässä vaiheessa porkkanat ja kukkakaalit ovat saaneet pikkeliliemestä tarpeeksi makua, joten nyt ne voi nostaa sieltä pois. Laita kaikki kypsennetyt kasvikset jääkaappiin jäähtymään.

Mittaa kuumankestävään astiaan sinihomejuusto ja sulata se mikrossa pienellä teholla. Lisää kerma ja sekoita. Laita seos 15 minuutiksi pakastimeen, jolloin se jäähtyy nopeasti. Vatkaa jäähtynyt seos pehmeäksi vaahdoksi. Tämä sinihomejuustokreemi on annoksen tärkein osa.

Annoksia varten huuhtele pinaatit ja levitä ne lautasten pohjalle. Lisää kasvikset, ripottele pinnalle tilliä sekä lehtipersiljaa ja lopuksi tasaa annoksiin sinihomejuustokreemi.


 

 

Kesäkurpitsacarpaccio

 

1                    keskikokoinen kesäkurpitsa
pari               kourallista rucolaa

kastike

1 rkl              limettimehua
3 rkl              mietoa oliiviöljyä
1 tl                makeaa ja väkevää sinappia
1 tl                hunajaa
0,5 tl             suolaa
mustapippuria myllystä

päälle

1 tl                hienoksi raastettua limetinkuorta
3 rkl              hienonnettua lehtipersiljaa
rouhittuja pistaaseja
kuorittuja ja paahdettuja auringonkukansiemeniä
parmesaanilastuja
mustapippuria myllystä 
  

Viipaloi kesäkurpitsa pitkittäin mandoliinilla (varo sormia!) millin ohuiksi viipaleiksi. Huuhtele rucolat ja laita ne samaan kulhoon kurpitsaviipaleiden kanssa. 

Sekoita kastike ja sekoita puolet kastikkeesta kasvisten joukkoon. Anna makuuntua puolisen tuntia ennen käyttöä.

Levitä carpaccio laakealle vadille tai jaa suoraan lautasille. Raasta limetinkuorta kasvisten päälle ja sen jälkeen hienonnettu lehtipersilja. Pirskottele loppu salaatinkastike carpacciolle ja viimeistele pistaasilla, auringonkukansiemenillä, parmesaanilastuilla sekä mustapippurilla.


 

 

Horiatiki - kreikkalainen maalaissalaatti

 

1                    kurkku
1                    vihreä paprika
250-300 g     kypsiä mehukkaita tomaatteja
1                    punasipuli
20                  kivetöntä oliivia (Kalamata)
200 g             kermaista Fetaa

vinaigrette

1 rkl              punaviinietikkaa
3 rkl              oliiviöljyä
suolaa ja mustapippuria myllystä

fetan päälle

oliiviöljyä
kuivattua oreganoa

 

Huuhtele kurkku, paprika sekä tomaatit. Halkaise kurkku, lusikoi siemenet pois ja leikkaa kurkku puolen sentin paksuisiksi viipaleiksi. Halkaise paprika, poista sisus ja leikkaa loput pienehköiksi paloiksi. Leikkaa tomaatit pienemmiksi paloiksi. Kuori punasipuli ja leikkaa se ohuiksi lohkoiksi. Kaada kasvikset kulhoon, sekoita vinaigrette ja pyöräytä salaattia mausteissa jotta sekä ainekset että vinaigrette sekoittuvat tasaisesti. Viimeistele salaatti yhdellä isolla fetapalalla ja mausta feta oliiviöljyllä sekä oreganolla. Jos jaat salaatin annosvuokiin, älä sinnekään murenna fetaa vaan aseta jokaiselle päällimmäiseksi yksi iso pala ja mausta.


 

 

tiistai 29. heinäkuuta 2025

Kesäpäivällisen(kin) kruunaa jälkiruoka

Jos alkuruokana on ollut kantarellimuhennoksella täytettyjä kesäkurpitsakääryleitä, pääruokana haukimureketta uusien perunoiden, munakastikkeen ja fenkolisalaatin kanssa, ei jälkiruokakaan voi jäädä yhtään huonommaksi. Kun kokataan kesämökillä ja ruokapöydästä on suora näkymä kokin touhuihin, jälkiruoan on syytä olla jotain sellaista jonka annostelu ei vaadi mitään isompaa askartelua. Vaikka crème brûlée kuulostaa hienolta ja vaikealta, se on itse asiassa yllättävänkin helppo jälkiruoka valmistaa. Ja jotta siinä olisi jotain kesäistä, maustoin sen kirpeällä raparperihillokkeella tasapainottamaan täyteläisen pehmeää vaniljavanukasta ja makean rapeaa sokeripintaa.

Paahtovanukas paistetaan uunissa hyvin matalassa annosvuoassa. Näin sen koostumuksesta tulee tasaisempi kuin jos vuokana olisi jokin korkeampi, kuten kohokasvuoka tai kahvikuppi. Näiden vuokien halkaisija on 11 cm ja korkeus 3 cm, josta vuoan pohja ja reunat vievät vielä osansa. Matalaan vuokaan saa myös paremman suhteen itse vanukkaan ja rapeaksi paahdetun sokerin kesken. Tässä lisäksi vuoan pohjalle levitetty raparperihilloke tuo makuun oman vivahteensa.

Crème brûlée paistetaan aina etukäteen, sillä sen täytyy rauhassa saada jäähtyä ja kiinteytyä jääkaapissa. Tämän vaiheen voi tehdä jopa pari päivää ennen kuin jälkiruoka on tarkoitus nauttia. Vasta juuri ennen tarjoilua vanukkaan pinnalle ripotellaan tasainen kerros ruokokidesokeria, joka paahdetaan kaasupolttimella rapeaksi. Sekin on hauska ohjelmanumero pöydässä odottaville vieraille. "Showtime"

 

Raparperibrûlée

(6 annosta)

 

kirpeä raparperihilloke
350 g             raparperia pieninä paloina
2 rkl              vettä
50 g               sokeria
pieni ripaus   suolaa

vaniljavanukas

5 dl                kuohukermaa
1                    vaniljatanko
6                    keltuaista
1 dl                hienoa sokeria

paahtaminen

                      ruokokidesokeria (demerara)

 

Kuori raparperinvarret niin että vain vihreää osaa jää näkyviin. Leikkaa varret 3-5 mm viipaleiksi ja laita ne kattilaan. Lisää vesi, sokeri sekä suola ja kuumenna kiehuvaksi. Kun raparperit alkavat pehmetä, ota kattila pois lämmöltä ja sekoita varovasti. Palat eivät saa kiehua ihan tohjoksi, ainoastaan sen verran että ne juuri alkavat hajota. Kaada hilloke lasitölkkiin ja jäähdytä jääkaappilämpötilaan.

Laita uuni lämpiämään 140 asteeseen.

Halkaise vaniljatanko ja raaputa siitä siemenet kattilaan. Lisää halkaistu vaniljatanko sekä kerma, sekoita ja kuumenna seos lähes kiehumispisteeseen. Anna seoksen jäähtyä sitten noin 60-asteiseksi.

Sillä välin mittaa kulhoon keltuaiset ja sokeri, ja sekoita ne vispilällä huolella keskenään. Älä vatkaa ettei keltuaiset ala vaahtoutua. Kaada sitten siivilän kautta hiukan kuumaa vaniljakermaa keltuaisten joukkoon ja sekoita hyvin. Kaada loput kermasta siivilän kautta kahdessa erässä keltuaisten joukkoon ja sekoita huolella. Kun seos on tasaista, kaada se siivilän läpi mittakannuun.

Levitä jokaisen annosvuoan pohjalle 1-2 rkl raparperihilloketta. Ota matala uunivuoka, johon mahtuu vierekkäin kaikki 6 bruleevuokaa. Aseta uunivuoan pohjalle märkä kangas, joka pitää annosvuoat paikoillaan uunivuokaa siirrettäessä. Asettele annosvuoat kankaan päälle ja kaada mittakannusta vanukasmassa vuokiin varovasti raparperihillokkeen päälle. Laita uunivuoka annosvuokineen uunin alimmalle tasolle ja kaada siihen kiehuvaa vettä sen verran että vesi ulottuu noin puoliväliin annosvuokien reunaa. Kypsennä vanukkaita 40 - 45 minuuttia kunnes muna-kermaseos on hyytynyt riittävästi.

Siirrä annosvuoat jäähtymään. Jäähdytä vanukkaita vähintään 4 tuntia jääkaapissa, mutta mielellään ihan yön yli seuraavaan päivään asti.

Tarjoiltaessa ota vanukkaat huoneenlämpöön, ripottele jokaisen pinnalle pari teelusikallista ruskeaa ruokokidesokeria. Kallistele ja pyöritä annosvuokia niin että sokerikerroksesta tulee mahdollisimman tasainen. Kopauta liika sokeri pois. Sokeroinnin voi tehdä kahteen kertaan, jolloin siitä tulee varmasti hyvä. Lopuksi paahda sokeri rapeaksi kaasupolttimella ja tarjoile heti.


Tämän raparperibrûléen kanssa paras juoma on Bava Moscato d’Asti (Alko 943742)