TÄSTÄ VOIT HAKEA RESEPTEJÄ AIHEPIIREITTÄIN

torstai 18. syyskuuta 2025

Meksikolais-italialaista fuusioruokaa

Tortillapakkauksessakin on ”parasta ennen” -päiväys, vaikka harvemmin tortillapaketti niin kauan ehtii kenenkään keittiössä vanhentua. Paitsi että meillä yllättäen vehnä-maissitortillapaketin best before alkoi lähestyä. Kun varsinainen texmex ei herättänyt minkäänlaisia intohimoja, se päätyi pikalasagneen pastankorvikkeeksi.

Italialaiseen tapaan jauhelihakastike sai makua ”pyhästä kolminaisuudesta”, porkkanan, sipulin ja varsisellerin yhdistelmästä. Kasvisten pilkkomisessa on aina sen verran vaivaa, että päätin samalla vaivalla tehdä soffrittokasviksia vähän enemmän kerralla. Puolen kilon pussista porkkanaa, yhdestä 300 gramman varsiselleristä ja viidestä pienehköstä keltasipulista tuli ainekset viiteen ruokaan, jolloin neljä pakettia valmiiksi pilkottuja kasviksia päätyi pakastimeen.

 

 

Tortillalasagne

(4-6 annosta) 

1 pakkaus      (8 kpl) keskikokoisia vehnä-maissitortilloja 

2 rkl               ruokaöljyä + nokare voita

1                    porkkana
1                    sellerinvarsi
1                    pienehkö sipuli
400 g             naudan jauhelihaa
hiukan           suolaa ja mustapippuria myllystä
2 rkl               tomaattipyreetä
1 tölkki          tomaattimurskaa 400 g
2 dl                vettä
1                     kanaliemikuutio
 kuivattua basilikaa
 mustapippuria
1 rkl               soijakastiketta
2 tl                 sokeria
 tuoretta lehtipersiljaa 

200 g             maustamatonta tuorejuustoa

2,5 dl             ruokakermaa
150-175 g      juustoraastetta (parmesaani-cheddar-provolone-gruyere
                          tai jotain muuta maukasta ja hyvin sulavaa juustoa)
tuoretta basilikaa
 

Kuori porkkana ja leikkaa se ihan pieniksi kuutioiksi. Kuori ja kuutioi myös sipuli, ja leikkaa sellerinvarsikin pieniksi kuutioiksi. Kuumenna pannulla öljy ja kuullota siinä kasviskuutiot pehmeiksi. Lisää jauheliha ja ala ruskistaa jauhelihaa. 

Kun liha on kypsää, mausta se ihan kevyesti suolalla sekä mustapippurilla, lisää tomaattipyree ja sekoita hyvin. Lisää sitten tomaattimurska, vesi sekä kanaliemikuutio ja kun seos alkaa kiehua, mausta se kuivatulla basilikalla sekä mustapippurilla. (Jos haluaa enemmän texmex-makua, tähän voi lisätä vielä ripauksen chiliä, jeeraa ja korianterijauhetta.) 

Hauduta seosta 15 minuuttia välillä sekoitellen, lisää soijakastike, sokeri sekä hienonnettu lehtipersilja, sekoita, anna kerran kiehahtaa ja ota pois lämmöltä.

Laita uuni lämpiämään 220 asteeseen.

Raasta juustot kulhoon. Kuumenna kerma kiehuvaksi, kaada juustoraasteen päälle ja sekoita kunnes juusto on sulanut. Lisää tuorejuusto ja sekoita ainekset tasaiseksi.

Kokoa tortillalasagne pyöreään, voideltuun piirakkavuokaan irtopohjakakkuvuoan renkaan avulla. Ensin pohjalle yksi tortilla, sen päälle ohut kerros juustokastiketta ja kerros jauhelihakastiketta. Toinen tortilla, juustokastike ja jauhelihakastike jne. Päällimmäisen tortillan päälle tulee vain juustokastiketta.

Mitoita annostelu siten, että kastikkeet riittävät, juustokastiketta kahdeksan tortillan päälle ja jauhelihakastiketta seitsemän tortillan päälle. Laita tortillalasagne uuniin keskitasolle ja paista noin 20 minuuttia tai kunnes juustokastikkeen pinta saa sopivasti väriä.

Anna valmiin tortillalasagnen jäähtyä hetken ennen kuin otat renkaan pois sen ympäriltä. Viimeistele ruoka tuoreella basilikalla.

 

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti